Öldürmeyin Avni’yi, Öldürmeyin Muhlis Bey’i!


60

Sosyal medyada çok sık karşıma çıkıyor. Paylaşım olarak karşıma çıkıyor ve ben buna gıcık oluyorum. Gıcık olduğum şey karşıma çıkması değil, karşılayamaması. Olduğu gibi olamaması! Ne saçmalıyorum ki böyle? Açıklayayım. Avni ya da Muhlis Bey var paylaşımda. Tanıyorsunuz onları, hem de çok iyi. Hayal ürünü olmalarına rağmen ailemizin bir ferdi gibidirler. Mizah tarihimizin unutulmaz iki karakteri. Zirve! Tanıyoruz Avni’yi ve Muhlis Bey’i ama gerçekten tanıyor muyuz acaba? Gıcık olduğum şey ne? Hemen anlatayım. Avni’nin bir pozu alınmış, yanına kocaman bir balon konmuş ve konuşturulmuş!

Aynı şey Muhlis Bey’e de yapılmış. Bir örnek olarak, bizim velet Avni malum iktidar hakkında konuşturuluyor bu paylaşımlarda. Muhlis Bey de öyle, o da konuşturuluyor. Güzel. Eleştiri ruhu cuk oturur bu iki karaktere, bu konuda bir sorun yok. Sorun şu: Öyle bir konuşma balonları konuyor ki Avni ve Muhlis Bey’e, Zeki Müren ya da Halit Kıvanç onların bu kusursuz Türkçeleri karşısında diz çöker, yardım ister. Böyle olur mu? Olmaz! Avni ve Muhlis Bey’in en net özelliği ikisinin de konuşma problemi yaşamasıdır. Hatta Avni hiç konuşamaz. Bir macerasında bir iki cümle kurdu diye hatırlıyorum ama gerçekte bütün olayı dıgıl dıgıl’dır.

Muhlis Bey, konuşabilir ama o da L ve Ğ’lerle boğduğu cümleleriyle şahane bir peltektir. Bu paylaşımları kim üretiyor bilmiyorum ama Avni ve Muhlis Bey değil ki onlar. Olmaları mümkün değil, olmasın da zaten. Öyle Avni, öyle Muhlis Bey olmasın. Al o paylaşımdaki tipleri koy Türk Dil Kurumunun başına, ülke olarak Türkçe öğrenelim. Avni’yi zora sokan şey çoğu zaman konuşamamasıdır. Bu yüzden hep bir hareket, hep bir eylem içindedir Avni. Muhlis Bey, Avni’ye göre daha sabit bir karakterdir ve onun da en büyük özelliği zeki sözler edişi değil, sürekli saçmalayışıdır.

Muhlis Bey, doğru şudur diye uzun uzun nutuklar atmaz. Hiç tasarruf etmeden saçmalar ve biz o saçmalığın sağlamasını yaparak doğruyu görürüz. Avni’nin avanak, Muhlis Bey’in de şapşal olmasıdır bizim ihtiyacımız. Bize doğruyu bu şekilde gösterirler çünkü. Doğruyu direkt dillendiren bir karakter, direkt gösteren bir karakter doğru bir karakter değildir. Avni ve Muhlis Bey’den net olmalarını istemek çok tuhaftır ve büyük değerlerim olarak içlerinin bu şekilde boşaltılmasına karşı çıkıyorum. Dıgıl dıgıl, diyerek derdini anlatabilen Avni’yi koy o paylaşıma, ben de buna saygı duyayım. Yoksa sadece öldürürsünüz onları.

Bir nesil sonrası, Avni ve Muhlis Bey’i bülbül gibi şakıyan karakterler olarak bilir çıkar… Can Yücel’in en sevilen, en bilinen şiirinin Can Yücel’e ait olmadığı ortaya çıkmıştı. Rezilliğe bak. İnternet hızıyla bir şeyleri paylaşabilmek güzel ama değerlerin içini boşaltmadan yapmak gerekir bunu…̸ Senin başka bir derdin yok mu, niye böyle aptal aptal şeyler düşünüyorsun?̹ diye sorabilirsiniz. Hayır, bu soruyu Erdoğan’a sorabilir misiniz? Soramazsınız. ̸Bu soruyu Erdoğan’a sorabilir misin?̹ sorusunu Erdoğan’a sorabilir misiniz? Neyse… Avni’ye ve Muhlis Bey’e sahip çıkalım… İyi günler…

Deniz Gençer
Gececi – 2018


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.