Klasik Kuklalar


25

Kullanım açısından modern oluşumlarda yada kuruluşlarda kerhen kullanılabilecek el altındaki hazır malzemelerdir. Belirleyici özellikleri sıfatlarındaki hal ve hareketlerinden bellidir. Oluşumları tabanı içerisinde sadece bir görüntü olarak durması, klasik oldukları için rahatsız vermez.

Para karşılığı verilen yada alınan sıfatlar kullanım bakımından o kadar ince zarif ve kibardırlar ki, her zaman kullanılabilen karakterlerinin ispatıdırlar. Şan ve şöhret isim olma peşindedirler. 

Görünüş itibari ile vitrin dolabının camla kaplı üst rafında, duruş itibari ile süs olarak vitrini zengin gösterirler. Oynaktırlar ve yer değiştirirler. 

Bahse konu klasik kuklalar, unsurların yada oluşumların içerisindeki uşaklar tarafından dekore edilir, beğenisi kullanım olduğu için kendi kendilerini mükafatlandırırlar. Boş boğazdırlar. 

Klasik kuklaların mütevazi yönü olduğundan, arkasındaki uşakların sözde itibarları daha etkin olduğu için farkında olmadan dizleri üzerinde emekleyerek bu oluşum yada unsurdaki mesnetlerin ayak kirlerini siler süpürürler. Vurdum duymazdırlar.

Onlar ki klasik kuklalar, modern oluşumların yanında kullanılabilir özellikleri, sıfatlarındaki ölçüleri, yapısal karakterlerinden bellidir. Korkaktırlar.

Onlar ki klasik kuklalar, müspet yönleri hep yukarıdakilerden yanadır. Aşağıdakileri hep kendileri gibi küçük görürler. Gerçeklerin farkında değildirler. 

Onlar ki klasik kuklalar, hangi oluşum yada unsurun içinde yer alırlarsa alsınlar, kendilerinden müsteridirler. Kullanılmaya alışık oldukları için.

Onlar ki klasik kuklalar, alışageldikleri huylarından vazgeçemezler. Çünkü kudururlar, kudurdukça köpekleşir, itleşirler. 

Onlar ki klasik kuklalar, kimliklerini apaçık sergileyerek kıvırtık olduklarını saklayamaz, mahcubiyette duymazlar. Lülüktürler. 

Zaman zaman ikilemi boyutlarda kendiliklerinden bir takım yaklaşımlarla ortalıklarda dolaşarak mideleri bulandırırlar. Fesattırlar. 

Hal ve hareketleri uzaktan kumanda ile kontrol edilir, nereye sürülürlerse oraya giderler. Koyun gibidirler.

Edebi terbiyenin dışında, ahlaksızlıkları her zaman ön planda olan bu kuklalar, toplumun sevgisinden uzak nefret ve kin doludurlar, yani toplumun içinde bir çıban olmaktan başka hiçbir boka yaramazlar. Yerleri de bellidir. 

Aksak Kurbağa

1998


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.